04 Kwiecień 2024
Legalizacja / litrażowanie zbiorników paliwowych
Legalizacja zbiorników paliwowych ma na celu uzyskanie potwierdzenia (którego wyrazem jest świadectwo legalizacji), że zbiornik spełnia określone prawem wymagania. Nazywana jest również litrażowaniem, z tym, że sam proces litrażowania nie musi być przeprowadzany w obecności przedstawiciela Urzędu Miar, co w przypadku legalizacji jest wymagane. Sam proces litrażowania może być wykonany na życzenie klienta z uwagi na zaistniałe w toku funkcjonowania stacji okoliczności.
Zgodnie z ustawą Prawo o Miarach rozróżniamy legalizację pierwotną, jednostkową i ponowną. Pierwsze dwie przeprowadzane są przed wprowadzeniem danego przyrządu pomiarowego (jakim jest też zbiornik) do użytkowania. Legalizacja ponowna natomiast dotyczy przyrządów wprowadzonych już do obrotu. W przypadku zbiorników powinna być przeprowadzona raz na 11 lat oraz w sytuacji uszkodzenia, naprawy czy zmiany konstrukcji przyrządu (naruszenie plomb legalizacyjnych).
GIA Polska posiada specjalny zestaw pomiarowy do przeprowadzania litrażowań zbiorników na życzenie klienta, a do niedawna - odpowiadając na zapotrzebowanie naszych kontrahentów - także w obecności przedstawiciela Urzędu Miar.
Właściwy pomiar zawsze poprzedzony jest kontrolą stanu technicznego zbiornika. Poniżej przedstawiamy krótką fotorelację z procesu litrażowania zbiornika paliw płynnych, który przeprowadzaliśmy na zlecenie klienta.